+389 46 255 600, +389 72 255 600

08:00 - 20:00

од 1395
***
14
BB
превоз
5

Галерија

Ценовник

Цена од :

6 до 10 лица                11 до 15 лица                   16 лица и повеќе

еур 1499 по лице         еур 1440.по лице                еур 1395 по лице

 

 

Цените се дадени во евра.Плаќањето се врши во денарска противредност по курс 1 евро = 61,8 мкд.

За сите тековни попусти и промоции,за дадениот хотел,пратаете ја нашата Facebook фан страна и контактирајте не телефонски.

За дадената понуда важата општите услови за патување на СКТМ и Т.А.ВИС ПОЈ. 

Програма на патувањето

ИНДИЈА - Турнеја ЗЛАТЕН ТРИАГОЛНИК , со диви животни

Ден 1 – Пристигнување во Делхи
Состанок со локален претставник на нашите партнери. Трансфер до хотел и сместување. Ноќевање.

Ден 2 – Delhi-Amritsar
Појадок. Трансфер до железничка станица. Патување со воз до Amritsar, поаѓање утрото во 07.20 од
New Delhi железничка станица, пристигнување во Amritsar во 13.25. Сместување во хотел.

Попладнето разглед на градот со посета на Golden temple,Јalianwala Bagh,Baba Atal rai towerНоќевање.

 

Ден 3 – Amritsar-Delhi

Појадок.Посета на индиско – пакистанската граница (Wagah Border) и единствена можност за присуствување на секојдневна церемонија,симбол на братството и соработката меѓу двете земји, која се одржува од 1959 год.

По вечерата во хотел, заминување со воз за Делхи. Поаѓање од Amritsar во 21.25 . Пристигнување во Delhi наредниот ден во 07.05. Ноќевање во воз.

 

Ден 4 - Delhi-Jaipur
Појадок. Заминување за  Jaipur. Пристигнување во Jaipur, сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

Ден 5 - Jaipur
Појадок. Екскурзија до Amber Fort. Јавање на слонови во Amber Fort, 11 км одалечен од Jaipur, Amber бил античкиот главен град на државата Jaipur. Основан  1592 од страна на раџата Man Singh.

Попладнето разглед на Jaipur. Посета на Градската Палата и нејзиниот музеј со непроценлива колекција на уметнички дела, килими, оружје..., опсерваторијата Jan tar Mantar – изградена од Махараџата JaiSingh во 1728 и и уникатната фасада на Hawa Mahal. Ноќевање.

 

Ден 6 -  Jaipur - Ranthambhore
Појадок. Заминување за Ranthambhore. Сместување во хотел. Ноќевање.

 

Ден 7 -  Ranthambhore
Појадок. Посета на националниот парк Ranthambhore и доживување на животот во џунгла. Слободно поладне за индивидуални активности. Ноќевање.

 

Ден 8 - Ranthambore - FATEHPUR SIKRI – AGRA
Појадок. Заминување за Agra.Попатно посета на напуштениот град Mughal од Fatehpur Sikri, изграден од страна на императорот Akbar во 1569, Некогашен главен град на Moguls, напуштен по 15 години, поради недостаток на вода.Разглед на палатите Jama Masjid, Tomb of Salem Christi, Panch Mahal, кои се сеуште зачувани во нивната оригинална слава. Продолжување на патот за  Agra. Пристигнување во вечерните часови. Сместување во хотел. Ноќевање.

 

Ден 9 - AGRA-VARANASI
Појадок. Заминување за Tajmahal и уживање во спектакуларна глетка на изгрејсонце. Изграден од страна на Shah Jahan во спомен на неговата жена Mumtaz Mahal. Изградбата на Taj започнала во 1631 и завршила дури во 1653 год. Задржување околу 2 часа. Попладнето разглед на Agra. Посета на Red fort, изграден од страна на императорот Akbar во 1565 и дополнително доградуван се до времето на неговиот внук Shah Jahan.

По вечерата заминување со воз за Varanasi. Ноќевање во воз.

 

Ден 10 - Varanasi
Рано утрото пристигнување во Varanasi, еден од најстарите континуирано населени градови во светот.Спиритуален главен град на Индија. Сместување во хотел. По појадокот разглед на Chaukhandi Stupa,Тибетски храм,Thai храм,Археолошки музеј,Ashoka Pillar, Парк со елени... Вечерта враќање во Varanasi, посета на Ghat For Aarati.Ноќевање.

 

Ден 11- Varanasi-Khajuraho
Рано утрото разглед на главната атракција на Varanasi , едно од најсветите места во Индија, скали кпи водат до брегот на реката Ганг и служат за свето капење и разни  церемонии. Поврзани се со многу легенди и митолошки приказни. Уживајте во зората возејки чамец покрај светите” ghats “ – едно од попопуларните туристички атракции. Посета на Ghats, Tulsi Manas храмот, Alamgir храмот и храмот Bharat Mata. По појадокот заминување на аеродром и лет за Khajuraho. Пристигнување. Сместување во хотел.Попладнето разглед на Источно / Западната група на храмови. Ноќевање.

 

Ден 12 -  Khajuraho - Bandhabgarh
Појадок. Заминување за Bandhabgarh .Местување во хотел. Слободно време. Ноќевање.

 

Ден 13 - Bandhavgarh
Појадок. Целодневна посета на националниот парк Bandhabgarh Активности во џунгла. Ноќевање.

 

Ден 14 - Bandhavgarh-Jabalpur - Delhi
Појадок. Заминување за  Jabalpur аеродром и лет до Delhi. Сместување во хотел Ноќевање.

 

Ден 15 - Delhi
Појадок. Разглед на новиот и стариот дел од Delhi. Посета на Jama Masjid, Lal Quila и разглед на Chandni Chowk, еден од најголемите индиски пазари. Посета на спомен куќата на Mahatma Gandhi Memorial во Rajghat, споменикот на непознатиот војник, Rastrapati Bhawan  - резиденцијата на претседателот од Индија, храмот Лотус ...

Вечерта  трансфер на аеродром.

 

Крај на програмот.  

Забелешка

Цената на аранжманот вклучува:

1.Сместување во хотели со 3* на база ноќевање со појадок
2. Туристичка такса
3. Водич на англиски јазик, за сите наведени разгледи
4. Трансфер
5. Ручек и вечера(туристички ресторани )

6.Влезници (вклучени сите активности во џунгла)

7.Карти за воз -  Aircoon Sleeper A/C Chair car delhi-Amritsar-Delhi/Agra-varanasi.

8,Авионски билети Varanasi-Khajuraho,Jabalpur(Raipur-Delhi)

 

Цената на аранжманот не вклучува:
 
1. Бакшиш и алкохолни пијалоци
2. Лични трошоци

3. Авионски билет Скопје - Делхи - Скопје  

 

B.F.

Сподели со пријателите: