+389 46 255 600, +389 72 255 600 08:00 - 17:00

* Ве водиме во LES 2 ALPES. Овој живописен, спортски и модерен меѓународен ски-центар е меѓу најголемите и најпознатите во светот. Изграден во 1946 година на некогашните високи пасишта каде се среќаваат северните и јужните Алпи.

* LES 2 ALPES е на висина од 1250-3568 м со 220 км беспрекорно подготвени ски патеки.  Скијалиштето е познато по своите долги и  широки ски патеки за сите категории на скијачи. Од градчето поаѓаат многу гондоли и жичари до кои лесно доаѓате. Градчето го двои скијалиштето на 2 дела: 80% се наоѓа на северна страна и 20% на јужна страна со црвени стази. Стазите кои се најблиску до градот се најтешки а на повисоко има повеќе благи стази.

* LES 2 ALPES е познат и по најтешката црна ски патека Grand Colouire кое почнува на 2813 м и се спушта на 2400 м.Стазата не се средува со Ратраци и е со многу неравна, многу стрмна и со бочен нагиб нат кој има стени сомногу снег. Можност од мали (поголеми) лавини да поминат по патеката.

* ГЛЕЧЕР:Тука е и највисокиот ски глечер во Европа на 3600 м. каде се скија во текот на целата година. Се доаѓа со ски воз кој оди под глечерот На врвот има пештера во која се влегува 10-20 м. во самиот лед. Тука воледот се извајани фигури во размер 1:1 (диносаурус, поларна мечка, пингвини, бисти на познати Французи...)

* Аpress-ski: Местото е омилено помеѓу скијачите, посебно младите, поради својот ноќен живот и познатите apress-ski забави. Забавата почнува во Pano барот на скијалиштето во 15.00, па во 17.00 се сели во градчето, а се завршува во прочуената таверна  Smithis  или дискотеката  Avalanche до утринските часови.

* Ако сте во потрага за незаборавна зимска идила, дишејќи чист воздух и опкружени со прекрасна глетка,

LES 2 ALPES е вистинско место за вас.

Галерија

Ценовник

FIRST MINUTE ЦЕНИ. ВАЖАТ ДО 30 СЕПТЕМВРИ 2019!

 LES 2 ALPES

 

Генерален опис на  Студиата и Апартманите во LES 2 ALPES

Студиата и апартманите се распоредени низ местото, на просечна оддалеченост од околу 200 метри од ски лифтовите

СТУДИО  16-20 м2, за 2 лица

Дневен престој со тросед на извлекување за 2 лица, ТВ. Мини кујна опремена  со садопер, фрижидер, решо,микровална, прибор за јадење, маса, столици. Купатило со туш и ВЦ.

СТУДИО  16-20 м2, за 3 лица

Дневен престој со тросед на извлекување за 2 лица + софа на извлекување за 1 лице, ТВ. Мини кујна опремена  со садопер,фрижидер, решо,микровална, прибор за јадење, маса, столици. Купатило со туш и ВЦ.

СТУДИО  16-20 м2, за 4 лица

Дневен престој со тросед на извлекување за 2 лица + тросед на извлекување за 2 лице ( или 2 кревети на спрат), ТВ. Мини кујна опремена со садопер,фрижидер, решо,микровална, прибор за јадење, маса, столици. Купатило со туш и ВЦ.

АПАРТМАН со 2 СОБИ 30-35 м2, за 6 лица

Дневен престој  со тросед на извлекување за 2 лица +тросед на извлекување за 2 лице ( или 2 кревети на спрат). ТВ. Спална соба со 2 единечни кревети (или еден голем). Мини кујна опремена  со садопер, фрижидер, решо, микровална, прибор за јадење, маса, столици. Купатило со туш и ВЦ.

АПАРТМАН со 2 СОБИ 35-40 м2, за 8 лица

Дневен престој  со тросед на извлекување за 2 лица+тросед на извлекување за 2 лице ( или 2 кревети на спрат). ТВ. Една спална соба со 2 единечни кревети (или еден голем). Друга спална соба со 2 единечни кревети.  Мини кујна опремена со садопер,фрижидер, решо,микровална, прибор за јадење, маса, столици. Купатило со туш и ВЦ.

 

 

Цените се дадени во евра.Плаќањето се врши во денарска противредност по курс 1 евро = 61,8 мкд.

За сите тековни попусти и промоции,за дадениот хотел,пратаете ја нашата Facebook фан страна и контактирајте не телефонски.

За дадената понуда важата општите услови за патување на СКТМ и Т.А.ВИС ПОЈ. 

vis/j

Програма на патувањето

Програма:

1 ден-петок, 10.01.2020. СКОПЈЕ - LES 2 ALPES : Состанок на групата на паркингот кај спортската сала “Борис Трајковски” во 07:00 часот. Поаѓање за LES 2 ALPES.   во 07:30 часот. Се патува преку граничниот премин Tабановце. Патување преку Србија, Хрватска, Словенија, Италија, со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.

2 ден-сабота 11.01.2020.LES 2 ALPES : Пристигнување во попладневните часови и сместување во апартманите. Слободно попладне за запознавање со местото. Ноќевање

3–8 ден 12-17.012020. LES 2 ALPES:  Шест дневно скијање во LES 2 ALPES. Ноќевање.

9. ден-сабота 18.01.2020LES 2 ALPES – СКОПЈЕ: Напуштање на собите до 10:00. Поаѓање за Скопје со попатна посета на еден од најголемите шопинг аутлет центри во Италија – VICOLUNGO, непосредно пред Милано.

10 ден – недела 19.01.2020. СКОПЈЕ: Пристигнување во  попладневните часови.

Забелешка

Во цената е вклучено:

Превоз со високотуристички автобус со LCD TV, DVD на релација Скопје – LES 2 ALPES – Скопје.
7 дневно сместување во одбрани студиа / апартмани според ценовникот во LES 2 ALPES.
6 дневен скипас за стазите на LES 2 ALPES*.
Бесплатен влез, еднаш дневно на лизгалиште, со вкл. 6.дневен ски пас (лизгалки не се вклучени).
Бесплатен влез, еднаш дневно во базен, во центарот на ресортот.
Туристички пратител за време на турата.

Во цената НЕ Е вклучено:

Задолжително патничко осигурување со вклучен додаток за спортско скијање: 525 денари.
Туристичка такса од 1-2,53 на ден по лице. Се плаќа на лице место.
Ски карта за Ски пас : 2 еврасе плаќа на лице место задолжително. Неповратнo

 

1 day skipass Serre Chevalier, Puy St Vincent, Montgenèvre/Voie Lactée/Sestrière 15евра по лице за 1 ден за едно скијалиште по избор на групата
 2 days ski pass Alpe d'Huez:  10 евра по лице за 1 ден

 

Постелнина и крпи: Во цената не се вклучени крпите и постелнина за апартманите, а истите може да се изнајмат на денот на пристигање по цена од: 6-10€ постелнина и 6-10€ сет крпи. Од досегашното наше искуство, најповолно е секој да понесе свои. Цените може да претпаат измени.

 Депозит: Депозит (гаранција) за секое студио/апартман е задолжителен и изнесува 300-600€ по студио/апартман.Се плаќа на самото пристигање, непосредно пред сместувањето исклучиво со кредитна картичка. Проверете го студиото/ апартманот при влегувањето и ако има некоја штета, веднаш пријавете и направите записник. Враќањето на средствата е мин. 7 дена после заминувањето и инспекцијата на вашето студио/апартман.  Депозитот на крајот од сместувањето се враќа во целост, доколку студиото/апартманот е вратен во првобитната состојба (чист, среден и без оштетени предмети). Доколку се сомневате дека нешто сте оштетиле, направите записник со локалната агенција и договорете ја штетата. Организаторот може да помогне во средбата но не може да влијае за износот на штетата.

Завршно чистење: Чистењето на апартманите не е вклучено во цената на аранжманот, па патниците се задолжени за средување на апартманот и доведување на истиот во иста состојба како  пред сместувањето, или ќе се наплати од 45-90 евра.

Влез во објект: 16.00 – 18.00        Напуштање на објект: 08.00 – 10.00

 

Сподели со пријателите:
* Ве водиме во LES 2 ALPES. Овој живописен, спортски и модерен меѓународен ски-центар е меѓу најголемите и најпознатите во светот. Изграден во 1946 година на некогашните високи пасишта каде се среќаваат северните и јужните Алпи.

* LES 2 ALPES е на висина од 1250-3568 м со 220 км беспрекорно подготвени ски патеки." data-share-imageurl="">