+389 46 255 600, +389 72 255 600

08:00 - 16:00

од 215
***
3
BB
превоз
5

 

На прв поглед Милано изгледа како грациозен модел на писта со одлична коскена структура, екстравагантен стил и без очигледна душа. Најбогатиот и најмодерниот град во Европа кој истoвремено изобилува со историски и артистички атракции, меѓу кои најголемата готска катедрала во светот, уметничкото дело “Последната вечера“ и најпознатата оперска куќа во светот „La Scala”. Милано е главниот мотор на економијата во својата земја и домот на берзата. Преку ден може да направите одличен шопинг, додека пак во вечерните часови може да уживате во авангардната театарска сцена, фабулозната аперитив сцена или во некој од жешките клубови до раните утрински часови.

Најдобар начин да се открие на градот пешки, доживувајќи го секој тон и секоја нијанса. Секоја патека нуди широки можности кои не треба да се пропуштат. Модната област е само една од безбројните изложбени простори на градот. Тоа е местото каде луѓето ги привлекуваат најпрестижните марки кои ја лансираат најновата мода. Патеката која ги следи трагите на Milan’s Palazzi (историските градби) ви овозможува да ја доживеете историјата преку ликовите на градот, како што се Алесандро Манцони, Карло Порта, Чезаре Бекариа многу други. Меѓу улиците и баровите долж каналите на Милано (Navigli) и во квартот Брера, што е правото место за забава, можете да се нурне во бројните традиции на градот, вклучувајќи ги и оние на кулинарската разновидност.Ова е вистинското Милано, тајното Милано, градот на Темпларите, градот гледан одгоре, верскиот Милано и неговите цркви, трезен и богат со ремек-дела на уметноста. Исто така постои и поинтимно Милано, тоа што навистина може да се откриени само пеш, на кое се посветени бројни туристички книги.

Милано е како мозаик од плочки, раскази кои го опишуваат миланскиот дух. Овде можете да истражувате мноштво искуства: капацитетот за иновации, претприемништво заедно со динамиката на градот кој никогаш не мирува, талентот за негување на знаењето и дарбата за креативност.
Од друга страна, ова е, исто така, град кој знае како да се забавува и да ги забавува своите гости.

Милано знае како да ги задоволи сите видови вкусови, лирика, театарски, забава и музика и сите видови уметнички израз го наоѓаат своето место во градот. Секоја година се продаваат десет милиони билети за уметнички, музички и филмски настани.
Милано е привилегирано место на средби и контрасти, им одговара на љубителите на уметничкото и драмско експериментирање, но исто така и за оние кои едноставно сакаат за одмор и можеби аперитив додека слушаат добра музика во најмодерните места.
Милано отсекогаш бил италијанскиот град каде кабарето е најраспространето и уште денес, на места во Милано, на пример, легендарното дерби во Via Monterosa, се репер за комедија и отскочна штица за млади уметници. Последно, но не и најмалку важно, главниот град Ломбардија стана "град на театарот како за големите класици така и за експерименталниот авангарден театар, за секој и секого.

 

Галерија

Ценовник

Hotel Riviera 3 ***

Virgilio Hotel 2** 

Idea Milano San Siro Hotel 4**** 

 

 

Цените се дадени во евра.Плаќањето се врши во денарска противредност по курс 1 евро = 61,8 мкд.

За сите тековни попусти и промоции,за дадениот хотел,пратаете ја нашата Facebook фан страна и контактирајте не телефонски.

За дадената понуда важата општите услови за патување на СКТМ и Т.А.ВИС ПОЈ. 

Програма на патувањето

Предлог програма:

1 ден. Слетување на аеродромот во Бергамо во 13:40ч. Пристигнување во Милано. Препорачуваме разглед на градот: замокот Сфорца – некогашната службена резиденција на миланските војводи, Плоштадот Дуомо и Катедралата Дуомо- петта по големина во светот и најголема катедрала во Италија, за чија изградба биле потребни 6 века, Galleria Vittorio Emanuele, операта- Миланската Скала... Слободно време за прошетка  
2 ден:  Посета на црквата ''Santa Maria della Grazzie'' во чија близина се наоѓа и  едно од ремек  делата на Леонардо Да Винчи  “Последната вечера”, Предлагаме прошетка по каналот ”Navigli”... Вечерта вклучете се во една од ноќните тури на разглед на градот. Голема можност да се види осветлениот Милано и да се открие ноќниот живот на Миланезите. 
3 ден: Ден предвиден за најпознатиот шопинг во светот. Започнувајќи од улицата Corso Vittorio Emanuele II, потоа низ златниот четврт улиците: Via Montenapoleone, Via Gesu, Via St.Andrea I Via Santo Spirito, завршувајќи кај улиците Corso Venezia и Corso Buenos Aires. Можност за посета на еден од најубавите спортски објекти стадионот ''San Siro''. 
4 ден: Слободно време. Трансфер до аердоромот во Бергамо. Препорачуваме да бидете на аеродром два часа пред поаѓање.

* Замокот Сфорца - еден од највпечатливите симболи на Милано. Изграден во 15 век, денес е седиште на голем број културни институции и е еден  од најпосетуваните туристички атракции во Милано.

*Миланската Скала- еден од најпознатите оперски и балетски театри во светот , домаќин на најреномираните композитори и оперски пејачи од целиот свет. Тука може да се најдат уметнички колекции, костими, статуи и други материјали поврзани со историјата на Миланската Скала и со целокупната оперска историја. Во Миланската Скала исто така се наоѓа и факултетот за драмски уметности.

*Corso Vittorio Emanuele - една од најпознатите улици во Милано, го поврзува плоштадот Дуомо и плоштадот Бабила сметан за место посетувано од миланското благородништво. Оваа улица е препознатлива по големиот број продавници од најреномираните светски модни куќи.

**Занимливости поврзани со Милано: Овој град е најразвиен италијански град, центар на индустријата, модата и економијата. Токму Милано е градот во кој  се издаваат најголем број италијански дневни весници, списанија и книги. Со еден збор Милано е динамичен град ,погоден за сечиј вкус.

 

 

Забелешка

Во цената на пакетот е вклучено: 
- Авионски превоз на релација: Скопје–Милано-Скопје
- Хотелско сместување во хотел по избор ***/**** на база 3 BB 
- Аеродромски такси

Летови: вторник и сабота 
*цената и саатниците зависат од моментално расположливите места на Авио компанијата.

Во цената на пакетот не е вклучено: 
- Трансфер: aеродром - xотел, со автобуски превоз = 5 € (информативно)
- доплата за багаж до 23 кг - 30 еур

- патничко осигурување 

Сподели со пријателите:
На прв поглед Милано изгледа како грациозен модел на писта со одлична коскена структура, екстравагантен стил и без очигледна душа. Најбогатиот и најмодерниот град во Европа кој истoвремено изобилува со историски и артистички атракции, меѓу кои најголемата готска катедрала во светот, уметничкото дело “Последната вечера“ и најпознатата оперска куќа во светот „La Scala”." data-share-imageurl="">