+389 46 255 600, +389 72 255 600

08:00 - 20:00

од 219
***
3
BB
превоз
3

Минхен – Баварска “Метропола со душа”, еден од најубавите градови во Германија, културен и боемски центар, град со бројни историски споменици кои зборуваат за вековните Баварски владетели од  династијата Вителсбах, многубројни ремек дела од модерната технологија и архитектура како што е и познатата Алианс – Арена. Светски центар на саеми и град на пивници,  кои со сигурност ќе ги натераат посетителите да ја почуствуваат  типичната баварска атмосфера со свежо точено пиво и коленица.

10 места за посета:

1. Мариенплац
2. Плоштадот Виктуалиенмаркт
3. . Дворецот Нимфенбург
4. Дворецот Блутенбург
5. Англиската градина
6. Дворецот Шлајсхајм
7. Каролиниот плоштад со обелискот
8. Карсплац
9. Операта
10. Олимпискиот комплекс

Галерија

Ценовник

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 219 €

Italia Hotel *** – цена 249€

Hotel Wallis ***- цена 258€

Аеродромот се наоѓа во Мемингем, на 115километри од Минхен. Постојат повеќе можности за трансфер од аеродромот во Мемингем до центарот на Минхен. Првата опција е да се искористи трансферот со дирекната автобуска линија од аеродромот до централната станица во Минхен и изнесуваа околу 20 евра за возрасен и 10 евра за дете во еден правец. Другата опција е да се возите со германската водечка автобуска компанија Фликсбус со линијата број 29 или пак да изберете трансфер со воз кој може да се најде на 4.5 километри од аеродоромот во Мемингем.

 

Програма на патувањето

1 ден:
Наша препорака: започнете од дворецот Нимфенбург, летната резиденција на Вителсбахови, резиденција Максимилианеум, националната опера и театар, галерија на нови и стари Пинакотеки, центарот на градот со Мариенплац, плоштадот Виктуалиенмаркт. Во вечерните часови задолжително посетете некоја од локалните пивници каде што ќе имате можност да дегустирате многубројни баварски пива. Ноќевање

2 ден:
Наша препорака: овој ден посветете го на за посета на двата големи дворца во барокен стил во Нимфенбург и Обершлајсхајм кои сведочат за кралското минато на Баварија. Дворецот Нимфенбург (Schloss Nymphenburg) е 6 км северозападно од центарот на Минхен и опкружен е со прекрасни паркови и зеленило и се смета за една од најубавите кралски резиденции во Европа. Северозападно од него, на околу 2 км се наоѓа дворецот Блутенбург, стара резиденција на војводите со црква од доцниот готски период. Дворецот Фирстенрид , барокен дворец сличен на дворецот Нимфенбург, но значително помал, бил изграден во истото време само во југозападниот дел на Минхен. Вториот по големина барокен дворец е дворецот Шлајсхајм, кој се наоѓа во Обершлајсхајм, периферна населба од градот, и овој комплекс има три посебни резиденции: стариот дворец Шлајсхајм, новиот дворец Шлајсхајм и дворецот Лустхајм. Во вечерните часови не заборавајте да вкусите од баварските бели колбаси… Ноќевање.

3 ден:
Наша препорака: дозволете си слободно време за релаксација во Зеленото срце на Минхен,  градскиот парк во близина на центарот на градот со површина од 3,7 км² (поголема од Централ парк во Њујорк), еден од најголемите урбани јавни паркови во светот кој нуди патеки за џогирање и патеки на пешачење. Паркот бил проектиран и изведен од страна на Бенџамин Томпсон, гроф од Румфорд, Американец, и служел како место за работа и задоволство за скитниците и бездомниците. Денес, тој е посебен парк во кој има пивска градина (Biergarten) и кинеска пагода. Ноќевање.

4 ден: Одјавување од хотел. Индивидуален трансфер до аеродром. Два часа пред лет е потребно да бидете на аеродром

*Доколку сте заинтересирани за шопинг во Минхен најдобро е да ги посетите продавниците околу улиците Нухаусерштрасе и Кауфингерштрасе каде може да ги најдете продавниците од сите најпознати светски модни брендови . А пак, најдобрите книжарници и кафе-барови се наоѓаат околу главнот плоштад. Продавниците во Минхен се затворени во недела, додека во сабота работат само на пола работно време. Од понеделник до петок се отворени од 9 предпладне до 18 и 30 часот попладне , со исклучок на оние продавници во туристичките зони кои работат до подоцна . Типични сувенири од овој град и регион се гастрономсите специјалитети како колачињата со ѓумбир, колбасици, пиво, сирење и марципан. Други идеи за подарок се познатите кригли за пиво или производи од порцелан.

**Занимливост: Минхен е градот што го држи светскиот рекорд за град што конзумира најголемо количество на пиво .

вис/ј

Забелешка

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

  • Авионски превоз на релација :Скопје-Мемингем-Скопје
  • Хотелско сместување *** на база 3 ноќевања со појадок
  • Аеродромски такси
  • кабинската торба со  димензии 42х32х25 см

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

  • Трансфер: аеродром – Минхен – аеродром 

 

НАПОМЕНА: Цените се информативни и променливи во зависност од расположивоста на слободни места на авион и во хотел.

                 

Цените се дадени во евра.Плаќањето се врши во денарска противредност по курс 1 евро = 61,8 мкд.

За сите тековни попусти и промоции,за дадениот хотел,пратаете ја нашата Facebook фан страна и контактирајте не телефонски.

За дадената понуда важата општите услови за патување на СКТМ и Т.А.ВИС ПОЈ. 

 

Сподели со пријателите: