+389 46 255 600, +389 72 255 600

08:00 - 16:00

од 159
***
3
BB
превоз
1

Венеција идеално патување за секоја романтична душа. Позната како и “Огледало на душата“, “Кралица на Јадранот“, “Градот на вода“, “Градот на мостовите и каналите“... Венеција е една од најпосакуваните туристички дестинации за бројни туристи од сите краеви на светот. Изградена врз дрвени столбови, нејзината архитектура е како да лебди над вода. Венеција е заштитена од УНЕСКО, организација кој аво целост ја потврдила нејзината уникатност. Едно од најпознатите случувања е Карневалот во Венеција, кој во 80тите години го оживеа градот и помогна да стане еден од главните центри зa меѓународни конференции и фестивали. Тука се одржува и престижното Биенале во Венеција и Венецискиот филмски фестивал, кои привлекуваат посетители од целиот свет поради своите високи уметнички вредности.  

Сепак на првиот ден од престојот во Венеција треба да се спротиставиме на желбата да ги видиме најпознатите знаменитости. Земете кафе на некој тивок плоштад, или на некое место каде минувачите нема да ве туркаат и да ви го расипат првиот ден на престој во овој град. Потоа може да преминете на посериозни активности и да проучите што да посетувате од прекрсните веницијански цркви, палати и музеи. Не заборавајте на кафулињата, шеталиштата,малите продавници,задолжително возење на големиот канал, како и на некои од островите во лагуната.

Галерија

Ценовник

Цена од 159 ЕВРА (10.500 МКД) по лице

Аеродромот е одалечен 30 км од градот и се користи за нискобуџетни летови, покрај него поминува AVTO - автобуска линија

Цената на картата е 5 евра во еден правец. Картите може да ги купите на аеродром нашалтерот кој се наоѓа до шалтерот за размаенување пари.

Постои групна влезница со цена од 18 евра која се користи за влез во повеќето музеи, вклучуваќи ги и Дуждовата палата. Влезница за музејот Свети Марко е 12 евра. Цените на билетите во повеќето цркви варираат во просек се 2.5 евра, а постои и посебна влезница за црквите "Chorus Pass" , која е 8 евра и со која може да посетите 16 цркви.

 

Во цената на пакетот е вклучено: 
- Авионски превоз на релација: Скопје – Венеција – Скопје/WizzAir
- Аеродромски такси
- Хотелско сместување во xотел *** во Местре

- 4 ноќевања со појадок 

Летови: секој вторник и сабота
*цената и саатниците зависат од моментално расположливите места на aвио компанијата.

Во цената на пакетот не е вклучено: 
- Трансфер: aеродром - xотел, со редовни "shuttle bus" линии 10 € по лице по правец
- Приватен трансфер aердодром – xотел 60 €

- Патничко осигурување

- Факултативни излети

Програма на патувањето

Програма:

1 ден: Пријавување на аеродром два часа пред летот. Лет Скопје Венеција во 13:20 минути. По пристигнувањето, трансфер до хотел и сместување. Слободно време за индивидуални активности. Препорачуваме прошетка на плоштадот Св.Марко. Седнете во некое од кафулињата на плоштадот со поглед кон прекрасната базилика Св.Марко. Продолжете ја ноќта низ рестораните вкусувајќи ја италијанската кујна.
 

2 – 3 - 4 ден: Разглед на Венеција: Посета на Дуждовата палата, Мостот на Воздишките, Саат Кулата, Прокуратите, Мостот Риалто, Каналот Гранде... Во текот на престојот Ви препорачуваме да ја посетат Верона, градот познат по Шекспировата ''Ромео и Јулија''.
 

5 ден: Трансфер од хотел до аеродром три часа пред летот . Пристигнување во Скопје во попладневните часови.  

 

 

* Базиликата св. Марко е доминантна градба на истоимениот плоштад.Секако дека е една од најубавите и најинтересните цркви и привлекува внимание со својот посебен изглед.

Базиликата е изградена во почетокот на деветнаесетиот век, и оттогаш таа е уништена многу пати, изградена, надградена и изменета. Според древната приказна, во 829 година почнала да се гради мала капела во чест на Св. Марко, чии остатоци од Египет биле шверцувани од венецијански трговци. Телото било  префрлено во барел со солено свинско месо да помине покрај муслиманските чувари. Овој настан е прикажан на еден од мозаиците на влезот во базиликата.

Во 10-тиот век се случија немири против непопуларниот диктатор Пјетра Кандиана IV, кога капелата била запалена. Но, наскоро била обновена, за да во XI век  форма слична на денешната.

 

* Мостот Rialto (Ponte di Rialto) е еден од главните знаменитости на Венеција, а меѓу многуте мостови со поглед на венецијанските канали, токму тоа е најпознат и најважен.

Во тој момент постоел понтонски мост од крајот на XII век, а наскоро бил заменет со дрвена верзија. Следеа неколку "нови" дрвени верзии, за да се добие идејата за камен мост во 16 век. Изградбата траела три години, од 1588 до 1591 година, а градителот имал многу погодно име - Антонио да Понте (Антонио од Мост). За да ја добие работата за изградба на мост, тој морал да ги победи големите архитекти како Паладија, Сансовија, дури и Микеланџело. Откако е изграден мостот, некои архитекти тврдеа дека мостот во таква форма не може да се одржи и дека ќе се распадне, но времето ги убеди во спротивното.

Со векови, Риалто  бил  и единствениот начин да се премине Канал Гранде пеш, сè до средината на деветнаесеттиот век, Ponte dell'Accademia не била изградена. Дури и денес, постојат само четири мостови на Канал Гранде, со најновиот, Ponte della Costituzione, завршен во 2008 година.

 

* Мостот на воздишки е еден од многуте мостови во Венеција, и е меѓу најпознатите од нив. Венеција е град на романса, па легендата вели дека мостот го добил името од страна на власта на љубовниците кои потоа го бакнуваат зајдисонцето. Меѓутоа, вистината е поинаква и потажна.

Кога ќе влезете во Венеција со чамец, многу згради привлекуваат внимание, а Santa Maria della Salute  е еден од впечатливите ставови. Се наоѓа во место каде Канал Гранде се спојува со заливот Св. Марко, ги поздравува патниците и како да сведочи за раскошот на Венеција

 

 

Забелешка

Предлог за посета:

Прошетајте до мостот Rialto и до истоимениот пазар. Посета на црквата Santa Matija Gloriosa dei Frari, посета  на црквата San Polo и San Dakomo del Orio. Посета на палатата во која се наоѓа големата школа на светиот рок.

Кафе на пазарот Kampo Santa Margarita и посета на збирката на слики Skuola grande dei Karmini и црквата San Sebastijano.

Може да  ручате во San Polo или Dorsoduro. Добри ресторани се Dona Onesta или Antica Montin. Може да одите во Agli Alboreti или некој снек бар во Campo Santa Margarita.

Ве советуваме да ја посетите Галеријата на Академијата и да прошетате низ улиците на Dorsoduro па се до црквата Santa Marija dela Salute. Ако ја сакате уметноста од 20 век, посететеја колекцијата Pegi Gugenhajm. Преку Ponte del академија може да преминете на Kampo Santo Stefano на кој се наоѓа истоимената црква. Тоа е убаво место да се направи пауза за сладолед, кафе или вечерен аперитив.

Може да одите на вечера во некој од рестораните во квартовите Kastelo,San Marko ili Kanaredo. Гостилницата Alla Rivetta спаѓа во оние со попристапни цени, а  Antico Martini во скапите ресторани со добра храна.

Индивидуална прошетка или вожња со чамец по големиот канал. А може да одите и на концерт во Teatro La Feniče и да ја слушате музиката на Вивалди,да го посетите тетарот Malibran или некоја веницијанска црква. 

 

Сподели со пријателите:
Венеција идеално патување за секоја романтична душа. Позната како и “Огледало на душата“, “Кралица на Јадранот“, “Градот на вода“, “Градот на мостовите и каналите“... Венеција е една од најпосакуваните туристички дестинации за бројни туристи од сите краеви на светот." data-share-imageurl="">